W modelarstwie wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, które różnią się między sobą między innymi elastycznością oraz wagą. Jednym z najpopularniejszych jest włókno szklane, które jest niezwykle trwałe i odporne na korozję. Jest to cienkie włókno, które najpierw wyciąga się ze szkła a następnie impregnuje żywicą. Poza modelarstwem, znajduje również zastosowanie jako izolacja cieplna i akustyczna.
Cechy modelarskiego włókna szklanego
Główną zaletą tego materiału jest jego wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym bardzo niska waga. Ponadto, włókno szklane jest odporne na działanie temperatury i bardzo sprężyste, dzięki czemu ryzyko jego zerwania jest stosunkowo niewielkie. To, co sprawia, że surowiec ten jest często wykorzystywany w pracach modelarskich to przede wszystkim właśnie jego rozciągliwość. Dzięki niej można dowolnie kształtować materiał, odkształcać rurki i dopasowywać je do docelowego kształtu. Łatwość, z jaką przychodzi formowanie włókna szklanego sprawia, że mogą z niego korzystać zarówno profesjonaliści, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z modelarstwem.
Czym jest tkanina szklana?
Tkanina szklana to materiał, którego głównym składnikiem jest włókno szklane o różnej grubości. W modelarstwie jest ona wykorzystywana przede wszystkim do wzmacniania poszczególnych elementów. Dzięki elastyczności, łatwo dopasowuje się do potrzebnego kształtu i świetnie wypełnia przestrzeń w załamaniach. Tkanina szklana najczęściej jest wykorzystywana do wykonywania kadłubów modeli samolotów, helikopterów oraz łodzi. Dzięki nasyceniu tkaniny żywicą epoksydową, użytkownik może uzyskać efekt solidnego twardnienia. Dzięki temu z kolei powstaje twarda skorupa odporna na uszkodzenia mechaniczne i działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Istnieje również możliwość nakładania tkaniny szklanej warstwami. W ten sposób tworzy się coraz grubszą konstrukcję. Jej wymiary możemy dopasować do konkretnych elementów modelu oraz do stopnia ryzyka ich uszkodzenia.